AquaGens andre bærekraftrapport er klar
Nå deler vi AquaGens bærekraftrapport for 2023/2024 – vår andre rapport, og et viktig steg på veien mot å vise at bærekraft er en naturlig del av vår hverdag og våre valg.
Selv om rapporten publiseres litt senere enn planlagt, markerer den et tydelig skifte for AquaGen, mot mer åpenhet rundt vårt arbeid med bærekraft. Vi vet at vi ikke er i mål – og det er helt greit. Bærekraft er et område i stadig utvikling, og vi lærer underveis. Det viktigste er at vi har tatt et solid steg fremover, og at bærekraft nå har fått en fast plass på agendaen i AquaGen.
Et arbeid i utvikling
Rapporten dekker tema som klima og miljø, ressursbruk, dyrevelferd, sosiale forhold og god selskapsstyring. Den viser at vi allerede har oppnådd mye – men også at vi har mange områder hvor vi skal forbedre oss ytterligere.
Blant annet har vi:
- Lagt grunnlaget for en enda mer bærekraftig produksjon av laks og regnbueørret gjennom avlsarbeidet vårt.
- Utarbeidet klimaregnskap og bærekraftveikart mot 2030, koblet til FNs bærekraftmål.
- Redusert klimagassutslipp fra drivstoff med 27 % siden forrige rapport.
- Økt fokus på dyrevelferd, fiskehelse og en trygg arbeidsplass.
- Rapportert etter EUs VSME-standard – selv om vi ikke er rapporteringspliktige – fordi vi ønsker å ta ansvar og være åpne.
“Dette er AquaGens andre bærekraftsrapport, og selv om vi har kommet langt, er dette forbedringsarbeidet kontinuerlig og evig. Det er mange bærekraftutfordringer å ta fatt i fremover.”
– Trina Galloway, leder for samfunnskontakt og bærekraft
Vi tror at ærlighet er nøkkelen til fremgang. Ved å erkjenne at vi ikke er i mål – men at vi er i gang – bygger vi tillit både internt og eksternt.
Veien videre
Arbeidet med bærekraftrapporten for 2024/2025 er allerede i gang. Den vil videreutvikles fra det der er i dag til å bli mer omfattende og enda tydeligere vise hvordan vi utvikler oss fra ord til handling.
Les hele rapporten her: AquaGen_Bærekraftsrapport